תסמונת השחלות הפוליציסטיות

 

תסמונת השחלות הפוליציסטיות הינה הפרעה אנדוקרינית (הפרעה בהפרשה של הורמונים אל זרם הדם)  ואחת הסיבות השכיחות לאי פיריון. הסיבה לתסמונת זו אינה ידועה אך מחקרים אחרונים מקשרים אותה לתנגודת אינסולין וסכרת. יש להבדיל בין התסמונת לבין שחלות שהן פוליציסטיות במבנה שלהן ואינן משפיעות הורמונלית על האישה.

שחלות פוליציסטיות מאופיינות בכך שהן גדולות יחסית (פי 1.5 עד פי 3) ומכילות מספר גדול של זקיקים, לפחות 12 זקיקים, אשר מפוזרים בהיקף השחלה ומעניקים לה מראה טיפוסי של "מחרוזת פנינים". מעריכים שבין 5 ל- 10% מכלל הנשים בגיל הרבייה (20-40 שנה) סובלות מתסמונת זו המהווה סיבה מובילה לאי פריון.

הגדרה של תסמונת השחלות הפוליצסטיות תכלול 2 מתוך התסמינים הבאים:

1. חוסר ביוץ כרוני: אל ווסת או ווסת שמגיעה לעיתים רחוקות.

2. הופעה של אנדרוגנים זכריים בבדיקת הדם או סימנים קליניים שלהם כגון שיעור יתר או אקנה.

3. הצגה באולטרסאונד של שחלה פוליציסטית.

תסמונת השחלות הפוליצסטיות מתרחשת כאשר מתקבל גירוי עודף של טוסטסטרון על ידי ההפיפופיזה או על ידי רמות גבוהות של אינסולין בדם. הרמות הגבוהות של הטוסטסטרון אינם מאפשרים לזקיקי השחלה להתפתח ובסוף מביאים להתנוונות הזקיק והפיכתו לציסטה בשחלה. תהליך זה פוגע בביוץ.

ביוץ תקין מתרחש כאשר מספר זקיקים ובתוכם ביציות מבשילים בשחלה. כאשר הגוף מזהה את הזקיק הנבחר שאר הזקיקם עוברים התנוונות וספיגה, הביצית בתוך הזקיק הנבחר ממשיכה להתפתח עד לשיחרורה אל עבר החצוצרה.

תסמינים וקליניקה של התסמונת:

ביוץ לא סדיר כרוני: עד 4 מחזורי וסת בשנה.
בבדיקת דם נראה עלייה של אנדרוגנים- הורמונים זיכריים.
אקנה ו/או שיעור יתר ודלדול שיער ראש.
משקל עודף.
ריבוי זקיקים בשחלות.
עלייה ברמת השומנים בדם.
תנגודת לאינסולין.
עלייה בהורמון LH לעומת FSH.

הטיפול מערבי

המענה שנותנת הרפואה המערבית לתסמונת אצל נשים שאינן רוצות להרות הוא לרוב גלולות אשר מייצבות את המחזור החודשי, מפחיתות אקנה ורמות של שיעור יתר. יחד עם זאת יש להבין שהטיפול אינו פותר את הבעיה. היד קלה על ההדק כיום בלקיחת הגלולה, וחלק מהסיכונים בלקיחתה הם אי פיריון בעתיד, נטיה לפתח בעיות במחזור הדם, גידולים בכבד, כאבי ראש, דיכאון וסרטן, יחסית לנשים שאינן נוטלות אותה. הסיכון עולה עם הגיל.

הטיפול ברפואה סינית:

הרפואה הסינית נותנת מענה נהדר לתסמונת זו. באמצעות דיקור ונטילת פורמולת צמחים מותאמת אישית הביוץ חוזר לסידרו והדימום החודשי מגיע.

דבר נוסף שיש לזכור הוא התנגודת לאינסולין. מחקרים אחרונים מראים שפעילות גופנית והקפדה על תזונה דלה בפחמימות וסוכרים תורמת להסדרת הביוץ ומורידה את רמות הסוכר והאינסולין בדם.

יש להקפיד על תזונה מרובת סיבים תזונתיים, ירקות, קטניות, פירות במידה, ולהימנע מפחמימות פשוטות המתפרקות בגוף לסוכר וכך מובילות לעליה ברמת האינסולין.

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה