תסמונת המעי הרגיז- IBS

 

תמונת המעי הרגיז היא אחת התופעות השכיחות כיום, מופיעה אצל כ 15 אחוז מהאוכלוסייה בעיקר בקרב נשים. לא נמצא לה הסבר, אך התאוריה גורסת כי יש בעיה באינטראקציה בין המוח למערכת העיכול. רגישות מערכת העיכול נובעת מרגישות של מערכת העצבים וברוב המקרים הידועים היום, סטרס נחשב כשחקן מרכזי בתופעה.

על פי הראייה המערבית התסמונת מציגה כאבי בטן, לעיתים עוויתיים אשר נמשכים לפחות 3 ימים בחודש למשך 3 חודשים. אבחנה נעשית כאשר כאבים אלו מקושרים לאחד מהתסמינים הבאים:

הקלה בכאבי בטן כאשר יש יציאה
כאבי הבטן קשורים לתדירות היציאה
כאב הבטן קשורים לצורת היציאה.(שלשול/עצירות)
תסמינים נוספים שיכולים להופיע הם: כאבי ראש, כאבי גב, רפלוקס, גזים, תחושת נפיחות בבטן.

הטיפול המערבי מציע תרופות נוגדי שלשול, עצירות, ודיכאון. כמו כן שינוי תזונתי ואורח חיים רגוע.

הרפואה הסינית והיפנית מביאות לתוצאות יעילות וטובות בתופעה שכן הטיפול מתרכז באדם. בראיה סינית רואים לרוב שציר עץ אדמה נפגע. הכבד (עץ) אשר מאחסן את הדם ומזרים אנרגיה יוצא מאיזון וכך משפיע ומערער את הטחול והקיבה (אדמה) אשר אחראים על העיכול ויצירת דם בין היתר. כאשר הכבד אינו מאוזן, הדם שלנו לא מאוזן וכאשר הדם אינו מאוזן הנפש השוכנת בדם יוצאת גם היא מאיזון.

איזון מערכת העצבים  באמצעות דיקור והורדת רמת הסטרס, לבדה מביאה לשיפור גדול. בנוסף תזונה מותאמת, וצמחי מרפא המחזקים את מערכת העיכול, ומרגיעים מתח נפשי משלימים את הטיפול.

המלצות תזונה בסיסיות במקרה כזה יהיו:

הורדה של קפאין, מוצרי חלב, קמח לבן וסוכר לבן – כל אלו מעמיסים על מערכת העיכול רעלים, קפאין מעלה את רמת התנועה במעי.

יש להימנע ממזונות אשר מגבירים ייצור גזים ( קטניות, מצליבים) ולהימנע ממזון שומני שגם מגביר תנועתיות במעי.

יש להגביר צריכה של סיבים תזונתיים שלא מחיטה, להרבות בשתייה של מים ושל מיצי ירקות, רצוי לאכול ארוחות קטנות כמה פעמים ביום.

הוספה של שורש זנגביל לדיאטה מומלצת מאוד, הוא נחשב ברפואה סינית כמהרמן ומקל על הקיבה.

לסובלים מתסמונת זו חשוב לתרגל טכניקת הרפיה כמו יוגה, מדיטציה, חשיבה חיובית, נשימה בטנית ולהקפיד על פעילות גופנית קבועה. כל אלו מאזנים את האדם ומורידים רמות של סטרס, חרדה כעס, ותסכול.

השאר תגובה