פריצת דיסק/ בלט דיסק

 

כאבי גב הינם בין התופעות השכיחות ביותר בתחום האורתופדיה.

כ- 90 אחוז מהאנשים ייסבלו במהלך חייהם מכאבי גב ורובם יחלפו תוך מספר שבועות כאשר הבעיה הינה ממקור שריר כגון קרע/מתיחה של שריר או רצועה. ישנם גורמים שונים לכאבי גב- יציבה לא נכונה, עקמת, סטרס נפשי, תזונה ועומס משקל .

מה זה פריצת דיסק?

חוליות עמוד השדרה מופרדות זו מזו באמצעות דיסק שמבנהו בצורת טבעת בעלת סיבי סחוס, כאשר בחלקה הפנימי נמצא נוזל שמשמש כבלם הזעזועים של החוליות .

פריצת דיסק מתרחשת כאשר סיבי הטבעת נקרעים, הנוזל נשפך החוצה ולוחץ על שורש עצב, אז נוצרת דלקת מקומית עם כאב והקרנה לאזורים בגוף.

בלט דיסק הינו מצב בו סיבי הטבעת נחלשים והתוכן הנוזלי בולט החוצה ולוחץ על העצב. כמות הכאב מושפעת ממידת הלחץ על העצב. לא תמיד יהיו תסמיני כאב לבלט ולעיתים רק בבדיקת הדמיה ניתן לזהות אותו.

כאשר הפריצה היא בחוליות התחתונות L3-4, L4-5, L5-S1 ההקרנה תהיה לרגל ויכולה להתבטא כנמלול, שריפה לאורך הירך האחורית/ הצידית/ הקידמית, לעיתים עד לשוק, הקרסול והבהונות.

אדם הסובל מפריצת דיסק יוגבל בתנועה קדימה, כיפוף לאחור, מעבר מישיבה לעמידה, עמידה או ישיבה ממושכת.

כאשר הפריצה היא בצוואר חוליות – C3-4, C4-5-6  ,תיתכן ההקרנה תהיה ליד/ שכם/ כתף, בצורת נימלול, שריפה, קשיחות עורפית, והפרעות תחושה בידיים.

הגורמים לפריצה יכולים להיות תהליך טבעי של היחלשות עמוד השדרה, תנועה לקויה כגון הרמה של מטען כבד, בלט דיסק שלא טופל בזמן, נפילה או מכה חזקה, עמידה ממושכת, תאונת דרכים בה הצוואר היטלטל קדימה ואחורה, תנועה פתאומית של הצוואר, ישיבה ממושכת ועבודה משרדית.

הטיפול המערבי למצב זה הינו מתן תרופות משככות כאב כגון אדוויל, נורופן וולטרן אשר להן תופעות לוואי על מערכת העיכול, כבד, מצבי רוח ועוד. יעילותן יורדת בשימוש ממושך והן אינן מטפלות בשורש הבעיה. זריקות קורטיזול ולפעמים זריקות אפידורליות למצבים אקוטיים וחריפים, אך שוב זהו מענה לכאב ולא לבעיה, ובמידה ויש הפרעה קשה לתפקוד וכאב רב, שוקלים ניתוח. במקרים רבים תוצאות הניתוח אינן מספקות, הכאבים ממשיכים להופיע ולעיתים ישנה החרפה.

הטיפול ברפואה היפנית

טיפול בשורש הבעיה: באבחנת גב ובטן אנו מזהים את המצב אשר איפשר את פריצת הדיסק כגון חולשה במרידיאן הטחול או הכליות, בעיית מערכת חיסון, בעיה מבנית, ונותנים מענה בדיקור, מוקסה וטכניקות מגע של סוטאי וטווינא. בשלב השני של הטיפול מטפלים סימפטומטית בכאב.

טיפול זה בשילוב עם תזונה נכונה מראה תוצאות מצוינות על מטופלים.

הטיפול פותח את שערי האנרגיה והדם להגיע אל האזור הפגוע ולאפשר לגוף לתקן את עצמו. הדיקור מגרה את סיבי העצב הפגוע והמוח בתגובה משחרר אנדרופינים אשר מפחיתים את הכאב. בדיקור אנו עובדים על שחרור קורטיזול מיותרת הכליה, אשר מביא לירידה בדלקת והקלה משמעותית בכאב. ראיתי עשרות מקרים שבהם מטופלים שהיו קרובים לניתוח, יצאו ממעגל הכאב ומנהלים חיים נורמליים לחלוטין.

אין סיבה לחיות בכאב וליטול תרופות כאשר קיים פתרון אפקטיבי ובריא.

השאר תגובה