דיסמנוריאה – כאבי ווסת

 

כאבי ווסת הינם סיבה שכיחה מאוד להופעתן של נשים בקליניקה. כיום מעל 60 אחוז מהנשים מגיעות לקבלת טיפול סיני או מערבי בתופעה.

עוצמת הכאב משתנה מאישה לאישה. יש נשים  אשר לא מרגישות כלל, יש נשים אשר נוטלות משככי כאבים (בכאב בינוני) ויש נשים שבימי הווסת הראשונים מושבתות לחלוטין ואינן מתפקדות.

לפי ראייה מערבית מקורם של הכאבים נעוץ בהתכווצות שרירי הרחם על ידי פרוסטגלנדינים, כדי לסייע לדם לצאת החוצה מהרחם. כאבי מחזור מושפעים מהמערכת ההורמונלית ומהאיזון בין אסטרוגן ופרוגסטרון. פרוסטגלנדינים הם חומרים אשר משפיעים על זרימת הדם, התכווצויות שרירים ועוד. כאשר קיימות רמות גבוהות של חומצות שומן רוויות לעומת חומצות שומן מסוג אומגה 6 ואומגה 3, עולה הכמות שלהם והיא מעודדת תהליכים דלקתיים, כיווצי שרירים, ועוד.

הכאבים לרוב מופיעים בבטן תחתונה, אגן, וגב תחתון, אליהם יכולים להתווסף תסמינים נוספים ששייכים לתסמונת קדם ווסתית כגון רגישות בשדיים בעיקר לפני הווסת, עצירות או לחלופין שלשול, מצבי רוח שנחווים כקיצוניים, חוסר סבלנות, התפרצויות כעס או הסתגרות.

בהגדרה מערבית הכאבים מתחלקים לשניים:

ראשוניים: אופייני לנשים צעירות בשנים הראשונות של הופעת הווסת, ועד הלידה.

כאבי מחזור ראשוניים מחוסר איזון הורמונלי. (רמות גבוהות של LH ורמות נמוכות של FSH), רמות גבוהות של אסטרוגן ורמות נמוכות של פרוגסטרון הגורמים לייצור מופחת של אנדורפינים (מונעי תחושת כאב) .

משניים: מקושרים לכאבים על רקע של אנדומטריוזיס, ציסטות בשחלה, בעיות מבניות, שרירנים.

באופן כללי, נשים החוות מתח מתמשך בחייהן, תזונה לקויה עשירה בשומנים רווים וחוסר פעילות גופנית, יותר חשופות לכאבי מחזור.

הטיפול המערבי כיום הוא מתן של משככי כאבים וגלולות למניעת הריון. זהו טיפול אשר יכול לתת מענה סימפטומטי, וגם לא תמיד, אך אינו מטפל בשורש הבעיה, ועלול לגרום לבעיות נוספות בעתיד.

הגלולה שהומצאה לפני כ 60 שנה ניתנת היום בקלות יתרה. נערות שניגשות לרופא נשים בשל כאבי ווסת או עיכוב בביוץ ומקבלות גלולות מגבירות את הסיכוי העתידי שלהן לחוסר איזון הורמונלי, בעיות פוריות בעתיד, חוסר חשק מיני,ועוד.

מקור הכאב לפי ראייה סינית

לרוב יהיה קשור במתח נפשי היכול לערער את צ'י הכבד ולגרום לתקיעות של זרימת צ'י ודם.

קור ולחות ברחם אשר גורמים לתקיעות בזרימת צ'י ודם ואשר מוקלים ע"י חימום המקום.

חולשה של צ'י ודם – בעיקר מאפיינים כאבים לאחר הווסת, ומלווים בשינוי ביציאות, חיוורון ועייפות. וחוסר של תמציות בכבד ובכליות.

לרפואה הסינית והיפנית שלושה כלים עיקריים לטיפול בתופעה:

דיקור, צמחי המרפא והתאמת תזונה. יחד הם מטפלים בשורש הבעיה, ולא רק בכאב.

הגעתה של הווסת אינה מחייבת סבל וכאב. הבשורה של הווסת הינה התחדשות וזמן כינוס פנימה אל עבר מקומות חבויים של האני הגבוה ובדק בית פנימי.

צרי קשר, אין לך סיבה להמשיך לסבול.

השאר תגובה